Нови въпроси към кмета Румен Томов за въздуха в Благоевград
Активен комитет за чист въздух и Протестно движение "Не искам да дишам сажди в Благоевград" изпратиха писмо с конкретни въпроси до ръководството на Община Благоевград. То е подписано от Сергей Лазаров, който отскоро поведе битката за чист въздух в областния център.
"Изразяваме разочарованието си от проведената среща за мръсния въздух в община Благоевград с местната общественост на 30 януари, където дневният ред беше изместен в посока лични нападки с неприличен тон", се казва в писмото. Затова сега представителите на двете организации поставят пред кмета Румен Томов следните конкретни искания и въпроси.
Неотложната необходимост от създаване на механизъм за бързи проверки по места, където има сигнали за замърсяване, не само визиуално, но с необходимите измервания от сертифицирана лаборатория. Имаме информация, че в автосервизи се гори масово отработено моторно масло, а в местни цехове - отпадък от суровини като ламинати, пластмаси и други. Наличните измервателни станции в града показват обезпокояващи данни за състоянието на въздуха, но въпреки това те измерват само съдържанието на фините прахови частици. Далеч по-обезпокоителни са емисиите, отделяни от горенето на пластмаси за човешкото здраве. Диоксини и фурани не могат да бъдат измерени с любителски станции което налага заделянето на финансов ресурс на Общината за този контрол.
Спешно разширяване на синя зона и контрол за неправилно паркиране в зелени и кафяви зони, както и върху тротоари. Тази мярка е възможна, едва когато се промени транспортната схема на града, така че на хората да им е по-удобно и по-евтино да се придвижват с градски транспорт.
Финансово подпомагане на домакинства, които преминават от твърдо гориво на газ или ток.
Бързо разписване на протокол за разрешаване на граждански контрол при проверките по внесените сигнали.
Запознахме се подробно с програмата на Община Благоевград за качеството на атмосферния въздух. Тя е разделена на краткосрочни мерки, които е трябвало да се изпълнят в периода 2018-2019 година, както и средносрочни такива, които ще се изпълняват до 2023 година.
Конкретните въпроси са:
Кои от краткосрочните мерки са изпълнени и как се оценява ефектът от тяхното изпълнение?
Кои от тези мерки не са изпълнени и защо?
За изпълнението на голяма част от тези мерки са заложени средства от общинския бюджет. Какви средства и за кои дейности са заложени в общинския бюджет за 2020 година, в какви конкретни срокове ще бъдат изпълнени и кой отговаря за тяхното наблюдение?
За кои мерки са подадени конкретни проектни предложения за финансиране по европейските програми?
За мерките, за които все още няма осигурено общинско финансиране и не са подадени проектни предложенияа, какви последващи стъпки се планират от
общината и в какви срокове, за да се осигури тяхното изпълнение до 2023 година?
Задаваме тези въпроси, защото значителна част от сегашната програма за качество на атмосферния въздух и анализ на предишната действаща такава се отчита, че от нея почти нищо не е изпълнено и мерките автоматично са прехвърени в тази програма,като отново рискуваме тя да остане само на хартия.
Двете организации са изпратили тези въпроси до кмета Румен Томов и до общинска администрация, на които дават срок от 10 дни за отговори, след което отново ще изискат нова среща с местната общественост.