Интервю на Петар Колев председателят на МБП пред Мактел

Интервю на Петар Колев председателят на МБП пред Мактел
снимка : Македонско-Бугарско пријателство

Мактел:  Господин Колев, как гледате на развръзката на политическата криза в Македония, какво се говори в България за кризата тук ?

Петар Колев: За жалост Македония изгуби 2 години в тази досега не виждана тук политическа криза. Смятам,че основните политически играчи направиха много груби грешки в целия процес. Мисля,че още  преди началото на всичко това ръководството на ВМРО-ДПМНЕ имаше възможност да създаде по-добри позиции за себе си и целия този процес да завърши по- бързо, но реалността е такава каквато е..

Смятам, че кризата вече е в своя край и покрай големите рискове поемани от СДСМ, те успяха да извлекат максимума. В моята комуникация с повече политически и обществени фактори в България, често разговаряме на тази тема и това на което най-много сме се надявали е този процес да завърши мирно, а демокрацията в Македония да остане основен приоритет.

За нас като неправителствена организация  а мисля ,че и за нашите приятели в България основен приоритет е членството на Македония в ЕС и НАТО, а това няма как да се случи без нормализиране на ситуацията в Македония и без връщането на основните демократични  процеси.

Мактел: Изминалите 10 години се характеризират със силен национализъм прокарван от режимът на ВМРО ДПМНЕ в който жертва бяха малцинствата и нашите съседи, с изключение на  Сърбия. Очаквате ли да се подобрят сега отношенията на Македония със съседите и малцинствата?

Петар Колев: За мое огромно съжаление, ВМРО-ДПМНЕ от политическа структура с ясно про-евроатлантическа ориентация, изведнъж промени своята посока на развитие. Това нямаше как да не се отрази и върху начина по който водеха  вътрешната политика и разбира се в отношенията към нашите съседи.

Трябва да се каже ,че ДУИ(Демократична уния за интеграция или ДУИ (на албански: Bashkimi Demokratik për Integrim или BDI — политическа партия на македонските албанци) има своята роля в тези събития,  затова ,че те  често помагаха на този процес. На всякъде в Европа в развитите западни държави е доказано,че така наречения мултиетнически или малцинствен модел не работи. Гражданската концепция на западната демокрация е най-доброто решение, което човечеството е открило до сега. Затова мисля, че нашето общество има потребност сериозно да размисли за това.

Колективните права се повод за конфликт в обществото, защото според мен винаги някой би се чувствал ощетен. Гарант за стабилността са индивидуалните човешки права и смятам,че това трябва да се развива.

Опитът да останеш на власт, представяйки всичките различни от тебе по етнос или религия за опасност за държавата, и при това забравяйки, че и те се граждани на същата държава,плащат данъци, и искат да живеят със своите деца в нея. Това е опасна игра, която се обръща срещу тези ,които са я започнали. И ето вече е факт,че това ръководство на ВМРО-ДПМНЕ е изолирано както вътре така и извън страната. А за изключението по отношение на Сърбия, за мое огромно съжаление имам обяснение, което въобще не ми харесва .

Ако в ранният период на извоюването на независимостта на нашата земя, а и в самият процес,който ни донесе независимост, СДСМ(социалистите в Македония) беше оня синоним за сърбоманство и почва, на която живееха старите структури на УДБА и КОС, със съжаление мога да констатирам,че днес в подобно нещо се е превърнала ВМРО-ДПМНЕ. Много неща се промениха до крайности. СДСМ от про-югославски позиции, днес представляват евроатлантическите ценности, а ВМРО-ДПМНЕ от про-западна организация днес е представител на Югославската теза. За мене това не е разбираемо, но е факт.

Мактел: Очаквате ли в СДСМ Заев да успее да намали омразата към България, която е историческа и има корени от 1945-та година пък и това е партията ,която е наследник на СКМ(комунистите в Македония)? В първите изяви след падането на режимът на ДПМНЕ, Заев дава доста смели и нетипични знаци за лидер на СДСМ, и  Бучковски едно време беше доста позитивен към България и предложи общо празнуване на некои празници, но след това беше разкъсан от македонската общественост…

Петар Колев: Първо СДСМ ще направи новото правителство в Македония. Пред тази власт ще има много сериозни предизвикателства. Ние се надяваме,че тя ще бъде на висотата на предизвикателството, защото Македония няма повече време за губене. Познато ми е миналото на СДСМ и се надявам,че те вече са   преосмислили много неща и са си направили своите поуки. Днес България е членка на НАТО и ЕС и е гарант за стабилността в региона.

Смятам,че трябва да се върви към по-близки отношения и комуникация,за да се развиват икономическите връзки, да се градят общите инфраструктурни проекти какъвто е Коридор номер 8 и.т.н. Всичко това трябва да бъде короновано с договор за добросъседство, а редовните общи заседания на правителствата на Р.Македония и на Р. България да не се новина или шокираща вест а нещо съвсем нормално.

В СДСМ има цяла нова генерация политици, които имат шанс да направят сериозни крачки както за самата партия така и за Р. Македония. Зоран Заев показа смелост, но времето ще покаже, колко и да съм оптимист, до къде ще стигне. Все-пак остава и малко скептицизъм.

За Македония няма друга алтернатива освен пълноправно членство в ЕС и НАТО, а това минава пряко през добрите отношения със съседите и особено с България.

Мактел: Какво трябва да направи Македония във бъдеще за да се подобрят отношенията с България, има ли някакво очакване в българската общественост ?

Петар Колев: Македония би трябвало да промени много работи и преди всичко заради самата себе си. Ние като граждани очакваме  стабилизация, развитие и интеграция в евроатлантическото  семейство. Смятам,че в Македония онази антибългарска а в последно време и антиевропейска риторика трябва да остане в миналото. Хиляди граждани на Македония са с български паспорти, голям дял от добрите специалисти в Македония в най-различни области завършиха висше образование в български университети, голям брой компании както македонски така и български инвестират в двете страни. Всичко това беше тема табу, но както гледаме днес е съвсем нормално нещо. Македония трябва да бъде прагматична в своите интереси а не емоционална. Емоциите не се добър съветник.

Мисля, че е дошло времето да се дебатира и работи в насока на преодоляване на различията в сферата на историята. Българската  академия на науките и Македонската академия на науките и културата  трябва интензивно да почнат да работят в тази посока и да затворят този въпрос.  Поне в науката не би трябвало да е толкова трудно това. Разбира се ако става дума за наука а не опити некой да прави политика от това.

Мисля, че най-важното е Македония да покаже,че има воля да ги решава проблемите. Аз съм убеден,че с братска България това можем да го направим искрено и отговорно. Днес в Македония се очаква  ново правителство, в България вече има нова власт. Ние като неправителствена организация ще дадем всичко от себе си да се нормализират отношенията и да се търсят ясни и конкретни решения.

Смятам,че само така, без много празни фрази и демагогия а с ясни действия и решения ще се върне доверието и ще се нормализират отношенията. Но времето е пред нас и остава да видим какво ще се случи.

Мактел: Основателни ли са страховете на някои ,че България ще я  оценява и блокира Македония по пътя към ЕС и НАТО с цел да се отрече македонската идентичност?

Петар Колев: Тъжно ми е ,че след 25 години от признаването на Македония от страна на България, която между другото първа в света призна нашата държава, някои продължават да подържат тази тема на дневен ред. Както вече знаете мнението на България е ясен и той е ,че ние сме братски страни и тук няма дилема.

Правото на самоопределяне  е индивидуално човешко право, гарантирано с Конституцията на Македония, но и с низ от международни конвенции и договори. Аз наистина съжалявам ,че някой вярва,че някой друг може да определи как да се идентифицират хората . Това се отнася и за днешния ден ,но и за миналото. Всеки сам  определя какъв да се декларира. Това според мене е безпредметно в 2017 година.

Мактел: Очаквате ли най-накрая да се направи жп линията до София пък и дори и с някаква помощ и от България сега когато тя е много по-богата от нас. Може би с кредити или нещо подобно?

Петар Колев: Това е една от темите според нас която трябва да бъде  между първите разглеждани от новите ръководства на Македония и България. Аз дълбоко вярвам,че след толкова години този проект ще се реализира. Не изключвам и помощ и роля на ЕС. Има специални фондове за такива големи инфраструктурни проекти и Македония и България ако застанат заедно зад него мисля,че това ще се реализира. Също така очаквам, че ще се отворят нови гранични КПП-та, а съществуващите ще се модернизират. Това ще бъде от огромна помощ за икономиката и гражданите.

Мактел: У нас все-още се таи омраза към българите, от разни  стереотипи за българите които са дори и расистки, има и вицове подиграващи нашите съседи и обратното, съществува ли възможност някак си с ЕС фондовете да се помогне на медиен  проект за премахване на тези стереотипи у нас с подтекст за сътрудничество с България, представяне на България, промотиране на туризма в нашата съседка, дебати свързани с историята и т.н.?

Петар Колев: Много често съм се срещал с тези стереотипи и предразсъдъци . Според мен това е плод на липса на комуникация, но и на едни други структури които не желаят Македония да има нормални, братски отношения с България плашейки се,че това е опасност за техните лични интереси. Македония ако стане част от ЕС ще бъде външна граница за некои наши съседни страни. Но си мисля ,че на човешко ниво, работите се много по- различни. Това е един от предизвикателствата за които трябва да се работи. Аз се надявам ,че  скоро особено с помощта на европейските институции и този проблем ще се реши.

Мактел: Какво очаквате да се случи с македонската десница след този провал, който им се случи, и който тепърва ще има реализация в съдебен план?

Петар Колев: За мое огромно съжаление, като човек,който уважава  историческото  ВМРО, десницата днес се намира в нокаут. Надявам се ,че тя ще събере сили да се реформира.

Ако искаме да имаме нормална държава, ще трябва да приемем ,че  без правила и закони които да важат еднакво за всички, това е невъзможна мисия. Всеки който е нарушил закона ще трябва да отговаря. Десницата ще трябва да се освежи и модернизира. Ново поколение трябва да застане начело на партията. Според мене не е изключено и създаване на нови политически проекти в този десен политически сектор, ако нещата останат така както са. Десницата чувства глад за идеи и лица.

Мактел: ШКакво се става в политически план в България? Има ли опасност България да се Oрбанизира и Льо Пен-изира?

Петар Колев: България има ясна евро-атлантическа насока на развитие. Отдавна нашите братя взеха решение да станат европейска и развита държава. И в тази насока има съгласие за водената политика без разлика кой ще е на власт. Смятам,че пред България предстои спокоен период имайки предвид и факта, че в 2018 година  България ще председателства Европейския съюз, и това е още една голяма чест и отговорност за нея и възможност за Македония да прескочи  няколко крачки напред към ЕС.

Петар Колев е председател на организацията за Македонско-Българско приятелство в Македония.Интервюто е правено от македонската агенция Мактел и е предоставено на Илинденпрес с любезното разрешение на г-н Колев

"Благодаря на моите приятели от "Илинденпрес", които винаги са ми помагали!" - Петар Колев

 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини