5 години бавят ремонт на вековна църква край село Червен брег

5 години бавят ремонт на вековна църква край село Червен брег
Църквата "Свето Възнесение Господне"

5-вековната църква „Свето Възнесение Господне”, известна като „Свети Спас”, в дупнишкото село Червен брег се руши. За да спаси храма, Фондация „Свята България” стартира кампания още през 2012 година. Но попада в параграф 22, от който към момента няма излизане. А светата обител продължава да се съсипва от повърхностните и подземните води в района. 

Част от уникалните стенописи, които са с висока художествена стойност, са унищожени от влагата. Преди време експерти от Министерството на културата правят оглед и са категорични, че трябва да се предприемат консервационни и реставрационни действия за спасяването на стенописите в храма, както и да се извърши теренно архологическо обхождане. Те препоръчват да се изгради инфраструктура до обекта, който да се включи в културните забележителности и туристическите маршрути на община Дупница.

„Проблемът е, че има открити артефакти от античността и византийската епоха край църквата, която е полувкопана в земята. Има останки от раннохристиянска базилика под нея. Подписахме договор на 26 юни тази година с фирма ЕТ „Сукмо-София К. Гиздова” за изграждане на дренажна система за отводняване. Срокът за изпълнение бе 70 дни. Проектът ни бе съгласуван и от културното министерство, и от Софийската света митрополия”, разказва председателят на фондацията – Георги Чараклиев. 

На 4 юли тази година започнала работата по така належащия дренаж. Но само час по-късно пристигнала археоложката, която изследва района. Тя извикала полиция и спряла строителните дейности. Тогава управителят на фирмата - Атанас Гиздов, решил да прекрати работа до изясняване на случая. 

„Даде ни обещание, че ще изчисти проблемите с археоложката. До днес нищо не се случва, идва зимата, църквата все така се руши. Превели сме на фирмата авансово 12 000 лева от договорените общо 20 000 лева, а нищо не е свършено”, твърди Чараклиев. 

Междувременно Министерството на културата прави нова проверка на 10 август 2017 г. Специалистите установяват, че за направата на дренажна система няма разрешение за теренно археологическо проучване, както и одобрена техническа документация – технически проект и разрешение за строеж от община Дупница. Становището им е да бъдат преустановени всякакви строителни дейности.

„Те си противоречат. Не са видели дори собствената си документация – че точно те са съгласували нашия проект, защото е имал всички необходими книжа. Просто са намерили повод да не ни съдействат”, смята Георги Чараклиев. 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. поп Благой
    Храма не е полувкопан,а е полузарит!Археоложката няма права за спиране,това е в задължение на кмета на обшината..Следователно полицията е злоумишлено подведена,а археоложката се е само-възвеличила в контролен орган,за което прокуратурата е длъжна да се самосезира за незаконно изземване функции на общински кмет!А последния къде е всъщност?
  2. археоложката
    Уважаеми поп Благой, длъжна съм да Ви уведомя, че не \"археоложката\" е извикала полицията, а кметският наместник на с. Червен брег,заедно с хора от селото, вкл. и Председателя на Църковното настоятелство. А \"археоложката\" беше спешно повикана от кметския наместник и върната от път за друг обект, за да установи извършеното от Чараклиев. Документацията наистина не е съгласувана със съответните институции. Чаръклиев има само \"Становище\" от МК, в което изрично му се изисква да представи Технически проект, оригинална виза и т.н. Освен това, искайки разрешение за осъществяване на СМР от МК и НИНК и попълвайки историята на обекта Чараклиев е скрил наличието на археология на терена. Иска ми се да мисля, не това е станало неумишлено от негова страна, но... Колкото и да не му се иска на господина, Законът трябва да се спазва, ако искаме да бъдем държава и да я има нашата Родина. Да, паметникът трябва да се опази и съхрани, но не по този начин!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини