Отец Николай - свещеникът-строител, който възкресява славата на Мелник като духовен център

Отец Николай - свещеникът-строител, който възкресява славата на Мелник като духовен център
Отец Николай, снимки: ИлинденПрес

Ако решите да отидете да разгледате и да запалите свещ в църквата „Свети Антоний“ в Мелник, много вероятно е там да видите млад мъж с благо усмихнати очи, който държи в ръцете си книгата „Изкуството да живееш с бога“ – беседи с Лимасолски митрополит Атанасий.

Няма как да не се досетите, че това е свещеникът. Вратите на храма са широко отворени, а още да се доближите до портите, отец Николай пъргово ще скокне да ви посрещне и покани в Божия дом.

Той вече близо година служи в Мелник, наричан Малкия Ерусалим през Средновековието заради десетките си храмове и манастири. И не само служи, но и дава личен пример на богоугоден живот. Посреща всеки мирянин, прекрачил прага на единствения действащ храм в градчето и му отделя специално внимание.

Вратите на храма са широко отворени. Колона в средата е опасана с тежки железни вериги и окови. Прангата през годините се е впивала в крака на стотици психично болни, на буйстващи хора. Тя била заключвана с катинар. Късно вечер ставало доброволното заточение на обсебените от демони поклонници. Те пренощували и на сутринта нямало и помен от бесовете им. Печатът - двуглавият орел на Цариградската патриаршия, който е на пода също има чудодейна сила.

„Не веригите и не плочата дават изцеление. А божията благодат. Идват всякакви, има и такива, които искат да спечелят от тотото, да забогатеят. Други са безверници, безразлични към вярата. Трети влизат в светата обител разголени. Но не бива свещеникът да е груб с тях и да им се кара. А да ги напътства и да им посочи правилния път”, казва отец Николай.

Случайно или не, но точно в Христовата възраст, на 33 години, се записва да изкара двегодишен курс за свещеник в Семинарията. Винаги го е привличала службата на бог, прочел много религиозни книги, разговарял с духовни лица. Имал късмета да е дълги години дякон на Неврокопския митрополит Натанаил.

„Светла му памет. Той беше истински духовник. Всички негови уроци съм попил и никога няма да ги забравя. Да сме пример с поведение и действия за миряните, това искаше от нас. Обядвахме в Хаджидимовския манастир, а в същото време ни четяха житие на някой светец. Да живеем богоугодно и да спазваме десетте божи заповеди, това ни повтаряше всеки ден”, спомня си свещеникът.

После служил като дякон за кратко и на настоящия владика Серафим, служил малко повече от година в Кресна. Серафим решил да го премести в Мелник.

„При нас има йерархия и послушание. Изпълнява се волята на митрополита. С идването си тук усетих недостатъчно силната вяра на местните хора. Свикахме с кмета събрание, говорих много за упованието в бога и вярата. И още на Никулден, на 6 декември миналата година, храмът се напълни с миряни. Това бе знак, че заедно вървим по правилния път”, смята отецът.

За него българинът е вярващ човек, но е разколебан, за което вина имат и част от свещениците. Те не си вършат работата съвестно, някои са повече търговци, по-малко духовници. Но дори сред апостолите на Христос е имало предател – Юда. Категоричен е, че църквата никога не е била слаба, защото за нея се грижи бог. Той е спасението за всички ни.

„Всички хора сме църквата. Всеки дом е своеобразна домашна църква. Но молитвата е по-силна в храма. Трябва да разберем, че сме временно на този свят, тук е подготовката ни за вечния живот. Глава на всичко е Исус Христос. Всеки молитвен дом е шанс за миряните да получат причастие, да разберат тайнствата на християнството. Затова не спирам да работя за ремонта на част от църквите в Мелник. Дори някои свещеници ми се сърдят, че толкова много тичам и се раздавам, но не мога да стоя със скръстени ръце. Не ми стига само да проповядвам, а и да помогна за съграждането на храмовете, за да отворят и те врати за поклонниците”, признава отец Николай.

Преди време пожар вилня в църквата „Свети Николай Чудотворец”. В момента се възстановява автентичната дърворезба, олтарът е почти готов. Уникален храм над града ще отвори отново врати за миряни в края на този месец. Църквата е част от някогашния манастир "Св. Богородица Спилеотиса" - "Св. Зона", един от най-ценните културно-исторически паметници в региона. Светата обител е построена в началото на XIII век по заповед на деспот Алексий Слав. Вдигната е върху недостъпно място, част от крепостта на управника.

„Полагаме големи усилия да възкресим тази църква, в която две години не се е водила религиозна служба. Много ни помага бизнесмен за святото дело. Предстои изографисването на стените. Чакаме доставката на специална мраморна настилка. Надяваме се, че през месец август ще бъде обновена и ще посреща миряни, които да се молят и палят свещи в нея”, споделя отец Николай. Предстои стягането и на църквата „Свети Йоан Предтеча”. Разчита се на дарители за довършването на ремонтните дейности.

15-вековен храм е на път да се превърне в емблемата на Мелник. През 2004 г. археолозите попаднаха на останки на църквата "Света Параскева – Петка” и след 12 години труд е готова да отвори врати.

„Основен инициатор на възраждането на храма е местният бизнесмен Живко Литов. трябва да бъде осветена от Неврокопския митрополит Серафим. Мелничани настояват това да стане по-скоро. Мечта за всеки духовник е да служи в такава църква. Тук са частици от мощите на свети Пантелеймон, на света Параскева, на свети Климент Охридски”, разкрива отецът, който е от Сандански. Постройката е на площ от близо 85 квадратни метра. На камбанарията са монтирани 7 камбани, донесени от Русия. Те са произведени в град Каменск в Урал. Имат няколко вида мелодии на звънене, които могат да се пускат и чрез компютър. Свещеникът се надява догодина в Мелник да има пет действащи храма. Защото единствената отворена сега за миряни – „Свети Антоний”, е малка, за да побере всички по време на празниците. За храмовия празник на 17 януари се наложило до последно да монтира климатик и да трупа одеяла, за да е топло на поклонниците, които ще нощуват в църквата.

„Преди години съм идвал за служба на Антоновден, температурата е била минус седем градуса. А сега бе 24 градуса. Няма по-добро нещо за нас от това миряни да влизат в храма. Наскоро едно момиченце не щеше да прекрачи прага, но после го направи, а накрая поиска да се снима с мен. Разплаках се, защото и то усети духовната сила на светата обител”, разказва божият служител.

„Нека помним, че има смърт, че сме тленни. Да вярваме в бог, да си помагаме, но не само по празници. Толкова е лесно. Да знаем, че можем да сме на мястото на болни и хроми, на бедни и нещастни. И да не забравяме, че спасението е в молитвата, в покаянието, в бог. Господ наказва тези, които обича. Наказва толкова, колкото можем да понесем. Нека имаме вяра, любов, надежда и смирение”, категоричен е 48-годишният отец Николай. Едно е сигурно – жителите на Мелник могат да са спокойни. Защото имат не просто свещеник, а истински духовен баща.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини