Стотици българи почетоха 88 години от смъртта на Мара Бунева в Скопие

Снимка: ИлинденПрес, архив
Снимка: ИлинденПрес, архив

С български песни, знамена и панихида в църквата „Св Димитър” в Скопие, стотици българи отбелязаха 88 години от геройската смърт на българската революционерка Мара Бунева.

„Личностите от историята не трябва да влияят в отношенията между двете страни. Днес в Република Македония има хора, които сами се наричат македонци. И ние уважаваме това. Ние с тях спор нямаме. Нашите спорове се други. Нашите спорове са на север от Македония, на запад от Македония, нашите спорове се в южната част на Македония. Ние с Македония спор нямаме. Да не говорим, че вероятно три четвърти от хората, които са тук, са с български паспорти, а тези, които дойдоха от България днес тук имат своите корени от днешната Република Македония. Да не говорим, че най-големият македонски град в никакъв случай не е Скопие, а е София ", заяви пред  насъбралото се мнозинство лидерът на ВМРО и евродепутат Ангел Джамбазки. Събитието бе уважено и от пиринския депутат от ВРМО Атанас Стоянов.

 В отбелязването на годишнината се включиха потомци на Тодор Александров, полковник Дрангов и много внуци и правнуци на македонски революционери и дейци на културата. Пред подвига на Мара Бунева се поклони и внучката на Кузман Шапкарев.

 "Моите предци по всяка линия са от македонския край. Единият от Щип, други от Охрид. Аз съм правнучка на Кузман Шапкарев. Мара Бунева и нейното дело завинаги ще останат като една от най-светлите страници от българската история", заяви тя.

 Отбелязването на смъртта на Бунева и тази година премина под голяма полицейска охрана, но за разлика от минали години, сега всичко премина спокойно и без инциденти.

На 13 януари 1928 година Мара Бунева разстрелва в центъра на Скопиет Велимир Прелич, след което се прострелва в гърдите. Тя изпълнява присъда на ВМРО.

Велимир Прелич е юридически съветник на Скопска Бановина и като такъв е отговорен за Скопския студентски процес срещу дейците на Македонската младежка тайна революционна организация. Запитана от сръбския офицер, пристигнал пръв на мястото на атентата, защо е убила Прелич, Мара Бунева отговаря: „Заради мъченията, които той извърши над моите братя студенти. Защото обичам отечеството си.“ Мара Бунева умира на следващия ден, 14 януари, от раните си. Погребението ѝ е извършено без свещеник и опело в безименен гроб.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. Иван
    Браво на ВМРО!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини